Ambasadoři jsou aktivní lidé v místních komunitách, politici a úředníci, které spojuje zájem o téma šetrné a udržitelné mobility. Lidé mohou mít různý pohled na svět, různé názory. Ale všechny spojuje zájem o své nejbližší okolí a vize, kterou vyjadřuje Výzva CityChangers 2030.
Díky novým cyklostezkám Drahotuše - Slavíč a Hranice - Bělotín v Olomouckém kraji bylo možné přeznačit cyklotrasu 5 do nového, bezpečnějšího koridoru Lipník nad Bečvou - Jezernice -...
Dlouhodobě se zabývám problematikou prostupnosti krajiny pro pěší a cykloturisty. Důvodem je poloha obce Bělotín, tj. nejužší místo Moravské brány (silnice I/48 a I/47, železniční koridor, D1, D48, vysokorychlostní trať). Obec je také místem, kterým prochází nadoblastní vodovod, několik větví vysokotlakého plynovodu a několik vedení velmi vysokého napětí, to vše v místě, které je nazýváno Evropským rozvodím, a odkud vody odtékají do Bečvy až Černého moře a do Odry až Baltského moře. Současně dlouhodobě cítím akutní potřebu reagovat na klimatické změny. Obec byla od roku 1997 celkem 7x postižena bleskovou povodní, takže vedle zpracovaných komplexních pozemkových úprav vybudovala také řadu realizací se zvláštním zaměřením na zadržení vody v krajině. Přes tuto průmyslovou a liniovými stavbami protkanou krajinu dle mého nejlepšího přesvědčení je možno provést síť cyklostezek (sloužící i pro pěší), a to tak, aby člověk putující krajinou nevnímal jen přírodu, ale také výtvory lidské práce (mosty, rozsáhlé dálniční objekty a dálkové železniční tahy). Po celou dobu budování této infrastruktury od 90. let jsme vždy dbali na to, aby krajina byla dobře prostupná, přičemž cílem bylo vytvořit takovou síť, která je přívětivá k cyklodopravě. Sám jsem od dětství cykloturistou. Na tenhle prvotní záměr – opravte železniční koridor, vybudujte dálnice, ale zanechejte po sobě použitelné komunikace, jsme posadili naši první cyklostezku s názvem „Z práce do práce“. Spojuje nové firmy vzniklé na brownfieldech v Bělotíně s tradičními i novými firmami ve městě Hranice. Jelikož je naše obec na hranici krajů, překryli jsme tento projekt další vrstvou, a to již mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem s pracovním názvem „Střecha Evropy“. Další vrstvou pak je propojení Pobečví a Poodří. Odpověď na otázku proč, zní - odlehčit přetížené cyklostezce Bečva a převést část turistů do chráněného Poodří. Poslední vrstvou je pak vrstva mezinárodní, kdy s naším dlouholetým partnerem, opolským městečkem Kolonowskie chceme toto spojení zvýraznit pomocí projektu „Kde plyne historie“. Jak Olomoucko, tak i Opolsko mají podobné problémy. A těmi jsou nedostatek vody v protikladu s přívalovými dešti a lokálními zátopami, také máme podobnou historii - my Sudety, Poláci Dolní Slezsko a také již řadu společně realizovaných projektů (malá zemědělská muzea, obnova krojů, dohledání místních písní a tanců, propagace lokálních receptů, sport apod.).
Popis ambasadorů je podporován v rámci projektu Danube Cycle Plans (Policies, plans and promotion for more people cycling in the Danube region), který je podpořen z Evropských fondů (EFRR, NPP).