Ambasadoři jsou aktivní lidé v místních komunitách, politici a úředníci, které spojuje zájem o téma šetrné a udržitelné mobility. Lidé mohou mít různý pohled na svět, různé názory. Ale všechny spojuje zájem o své nejbližší okolí a vize, kterou vyjadřuje Výzva CityChangers 2030

Pavel Bittner

profesionální cyklista

Uvozovky
Cyklostezky jsou důležité nejen pro cyklisty, ale i pro řidiče.

Jsem ambasadorem projektů

Zatím neevidujeme žádné projekty.

Něco o mně

Podporuji stavbu cyklostezek

Český reprezentant, profesionál (Development Team DSM) žije nedaleko Olomouce. Ze silničního Mistrovství Evropy, které se konalo ve Francii, si z hromadného závodu dovezl také stříbrnou medaili, kdy prohrál doslova o "galusku" - o milimetry na cílové pásce. Úřadující mistr republiky a vítěz Českého poháru v juniorské kategorii pro rok 2020.

Co tréninky, jsou na našich silnicích bezpečné?

To je těžké říci. Snažím se využívat co nejméně frekventované silnice a cyklostezky, ale i tak musím říct, že ne vždy se cítím bezpečně na cestách. 95 % tréninků jezdím sám a u kraje silnice, ale i tak se skoro vždy najde nějaký blázen, který mě nesmyslně ohrozí.

Využíváte i vy jako téměř profesionálové cyklostezky v Olomouckém kraji nebo ve městě?

Využívám je, co to jde. V letních měsících jsou sice velmi frekventované (bruslaři a chodci), ale stále bezpečnější než nějaký hlavní tah.

Zaznamenali jste projekt, který zastřešuje Roman Kreuziger známý to cyklistický profesionál "1,5m" a jde o respekt mezi cyklisty a řidiči automobilů? Myslíte si, že by mělo být více takovýchto projektů? Měly by se tyto projekty propojit i s krajem, městem, státem? Vůbec, cítíte se na kole bezpečně, ať už na tréninku nebo jen tak na projížďce?

Respekt mezi cyklisty a řidiči automobilů je důležité téma. Já jako cyklista respektuji řidiče, odezva z druhé strany bývá většinou jiná. Velká část řidičů nebere cyklisty jako právoplatné účastníky provozu, a to je problém. Tady nejde ani o ten 1,5 metr při předjíždění, ale o vzájemný respekt. Měl jsem už mnoho incidentů, ať už jde o časté situace, kdy dostanu ostřikovači a nebo chvíle, kdy se bojím o svůj život. Takže si myslím, že by takovéto projekty měly být více podporovány, ať už státem nebo jinak. Neměly by být brány na lehkou váhu.

Kde trénujete nejraději?

Letos jsem jezdil nejradši směrem na Jeseníky (Šumperk, Rýmařov). Jsou tam klidné silnice a zároveň dobrý terén na trénink.

Děkuji za rozhovor!

********************************************

Reprezentační trenér pro silniční cyklistiku Tomáš KONEČNÝ, který je zároveň trenérem i prostějovského týmu a pochází z Olomouckého kraje, z Jeřmaně u Bouzova, který si sám prošel Loštickou a Uničovskou cyklistikou, než se stal sám slavným profesionálem a nyní reprezentačním trenérem, o Pavlovi říká:

Pavel je obrovitánský talent. Sleduji ho už od žákovských kategorií a již jako kadet jel s juniorským reprezentačním týmem na reprezentační soustředění a neustále výkonnostně rostl. Má opravdu celou kariéru před sebou a co mě u něho těší, že si jde za svým snem a cílem. S tátou Pavlem jsem sám závodil, byl o rok mladší a byl také velice talentovaný a skvělý cyklista.

Modul: Ambasadoři


Popis ambasadorů je podporován v rámci projektu Danube Cycle Plans (Policies, plans and promotion for more people cycling in the Danube region), který je podpořen z Evropských fondů (EFRR, NPP).