Oživení podchodů u stanice metra Vltavská

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

V podchodech na Vltavské pod pražskou magistrálou lidé podvědomě zrychlovali krok i ve dne a projít tudy v noci nejednou znamenalo složit bobříka odvahy. Dnes je to minulost. Ze zanedbaného místa se všudypřítomným zápachem, odpadky na každém kroku a  výskytem podivných individuí se stal multifunkční prostor, kudy je příjemné chodit a kde je radost pobýt.

Foto: Martin Hrouda

Nápad oživit prostor ve velmi špatném stavu uzrál na radnici Prahy 7 poté, co ho občané této městské části uváděli jako místo, kam se bojí chodit. Navíc se nad ním vybudovaly nadzemní přechody, jimž lidé začali dávat přednost, a podchody ještě více osiřely. To na druhou stranu dalo příležitost prostory využít i jinak než jen pro pěší a cyklistickou dopravu. Dnes už slouží více k volnočasovým aktivitám a setkávání než procházení.

Foto: Martin Hrouda

Ve spolupráci  se studiem specializovaným na architektonické, projekční a územně plánovací služby radnice nechala podchody proměnit na hřiště a park pro vyznavače aktivního způsobu života. Byly zde instalovány překážky pro skateboardisty a bmx bikery, malá lezecká stěna s převisem, workout hrazda a lavičky. Stávající betonové kaskády byly využity jako podium a doprostřed byl umístěn basketbalový koš. Všechny sportovní aktivity byly navrženy podle příslušné normy.

Foto: Martin Hrouda

Původně šedivý prostor byl oživen výraznými barvami, další zatraktivnění pak v průběhu jara 2022 přinese autobusové bistro se zázemím. V místě podchodů se realizovala betonová podlaha dostatečně hladká pro uživatele kolečkových sportů, ovšem s přihlédnutím pro komfort chodců a cyklistů při jízdě v dešti. Výsledné řešení je doplněno novým venkovním i vnitřním osvětlením, což umožňujeme jezdcům používat prostor za každého počasí a denní doby.

  

Samotný podchod je stále veden jako pěší a cyklistická komunikace a dále slouží i jako bezbariérový přístup ke stanici Vltavská na metru C. Proto jsou aktivní prvky umístěné většinou u stěn, aby nenarušovaly koridor jízdy a chůze. V návrhu je brán zřetel i na nevidomé. 

  Největší výzvou projektu bylo získat kladná stanoviska od dotčených orgánů. Vysvětlit, že podchod může fungovat zároveň jako komunikace pro pěší a cyklisty i jako „sportoviště“ a že vše je o vzájemné toleranci uživatelů.

   

  Shrnutí
  • charakteristika a popis stavby: V7_Underground – Oživení podchodů Vltavská 
  • předkladatel do soutěže CVB: U / U Studio s.r.o.
  • investor stavebního díla: městská část Praha 7, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.,  Technologie hlavního města Prahy, a.s.
  • autorský tým: U / U Studio s.r.o.: Jiří Kotal, Martin Hrouda, Jan Maleček, Nikola Žuchová, Andrea Nováková; spolupráce s Re_place.cz : Martin Kontra, Richard Preisler; Wall art: Maxo Šimko, Jakub Karlík
  •  generální dodavatel: Bonidee MNG s.r.o.
  • kolaudace / uvedení do provozu: 5. 11. 2021

  Zdroj: U/U Studio s.r.o.

   

  Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

  V příloze ZDE naleznete přihlášku stavby do soutěže Ceny Víta Brandy 2022 s veškerými podrobnostmi.

      Zpět na všechny proměny

  Hledá se ambasador.

  Modul: Projekty