Bikepark Jahodnice

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Na Praze 14 vyrostl na zpustlém místě navážek z blízké výstavby domů porostlých náletovými dřevinami Park Jahodnice sloužící převážně bikerům. Od nejjednoduššího okruhu přes náročnější překážky až po cílovou jump lajnu do sebe všechno náramně zapadá a na své si zde přijdou ostřílení jezdci, začátečníci i děti. Nové upravené cesty navíc lákají k příjemným procházkám. 

Unikátní sportoviště nabízí na 35 tisících metrech čtverečních plochy pro rozvoj dovedností na kole, dětské, ale i workoutové hřiště a odpočinkovou zónu s občerstvením. Do parku se jezdci i pěší mohou dostat po cyklostezce, která jím vede. Díky veřejnému osvětlení je možné park v zimě při dostatečném množství sněhu využívat i jako běžkařský okruh. Kompletně revitalizovaný a nově osázený prostor je vhodný i pro pořádání veřejných akcí a setkání. Zajímavostí je, že na realizaci parku se podílel i známý český biker Michal Maroši.   

  

Park konkrétně nabízí hliněné a jílové překážky pro pumptrack s jízdním povrchem z mletého vápence, a to v různých úrovních složitosti. Dalšími součástmi revitalizované plochy je dětské hřiště, zázemí pro občerstvení a sociální zařízení, dvě platformy s vyhlídkami na dráhu či cesty, které mohou lidé využívat k procházkám. Samozřejmostí jsou lavičky, odpadkové koše a další mobiliář. Kromě několika druhů trávníků byly v parku vysázeny trvalky, keře a více než stovka různých druhů stromů. 

Koncepce povrchů v areálu se řídí jednak hierarchií povrchů, jednak charakterem území. Dominantní stezka pro pěší a cyklisty je navržena z betonu. Ostatní stezky pro pěší jsou navrženy jako mlatové, stejně jako zpevněné plochy. Přístupová cesta pro zásobování a IZS i parking je ze štěrkového trávníku, který stejně jako mlatový povrch zachovává přírodní charakter areálu a má lepší propustnost dešťové vody. 

Objekt zázemí z ocelové konstrukce slouží jako sklad pro volnočasový areál a prodej občerstvení. Kompozičně se jedná o jednoduchý kvádrový rastr o jedno pole posunutý, doplněný o rampovou konstrukci střechy. Mola a platformy jsou navrženy v podobném duchu, tedy jako ocelová konstrukce doplněná o dřevěné podlážky a ocelové zábradlí. Spodní část pod nosníky je opláštěna tahokovem pro zamezení hromadění odpadků. 

 

Shrnutí
  • charakteristika a popis stavby: Volnočasové centrum Jahodnice
  • investor stavebního díla a předkladatel do soutěže CVB: Městská část Praha 14
  • autorský tým: prostora architekti + 23studio, Ing. Jan Pustějovský, PhD
  •  generální dodavatel: Betkon s.r.o.
  • kolaudace / uvedení do provozu: červen 2021

  

Foto: Lucie Hlavačková

 

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty