rekonstrukce pěší zóny v Trutnově

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Horská ulice propojuje vlakové a autobusové nádraží s historickým centrem Trutnova a z tohoto důvodu po ní denně prochází velké množství chodců. Jelikož původní stav nevyhovoval tak vysoké koncentraci pěších, město se rozhodlo pro rekonstrukci, která kladla hlavní důraz na reorganizaci veřejného prostoru s jednoznačnou preferencí chodců a posílení odpočinkových i representačních funkcí místa. 

Foto: Miloš Šálek

 

Aby ulice nabízela co největší komfort chodcům, celý profil je řešen v jedné výškové úrovni. Nová dlažba z drobných žulových kostek umožňuje pohodlnou chůzi, sjednocuje celý prostor pěší zóny, a navíc je přívětivá i pro pohyb handicapovaných osob. 

Po celé délce ulice došlo k výměně a doplnění lamp, laviček a dalšího městského mobiliáře. 

Významnou proměnou prošlo hlavně Svatojanské náměstí, kterým Horská ulice prochází. Původní travnaté plochy byly nahrazeny mlatovým povrchem a doplněny vzrostlými stromy. Díky této úpravě se ze Svatojanského náměstí stalo místo vhodné k setkávání. 

Foto: Miloš Šálek

 

Celá rekonstrukce kladla důraz na historii města, proto je žulová dlažba na místech, kde dříve stály hradby, v jiných odstínech než na zbytku ulice. Podobně připomíná vodní prvek na Svatojanském náměstí vodní náhon, který původně tímto místem procházel. 

Horská ulice díky rekonstrukci působí celistvým, vzdušným a moderním dojmem, a přitom nezapomíná na historii. Z pěší zóny se stalo příjemné a vyhledávané místo, které žije. 

Foto: Miloš Šálek

 

Shrnutí
  • Charakteristika Rekonstrukce pěší zóny v Trutnově
  • Předkladatel do soutěže a investor: Město Trutnov
  • Autorský tým: Ateliér Hájek - Ing. arch. Martin Hájek, Ing. arch. Václav Hájek a Ing. arch. Lukáš Kemr, OPTIMA s.r.o.
  • Dodavatel:  Gardenline s.r.o.
  • Realizace: 31.8.2021

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Ivan Adamec

Ivan Adamec

Starosta, Trutnov

Modul: Projekty