Vodní prostup Rokytka

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Projekt Cyklo Rokytka se zasloužil o výstavbu nového cyklistického spojení pod mostním objektem Čuprova v pražské Libni.

Součástí projektu byla nejen výstavba nové cyklostezky, ale i výstavbou vyvolaná úprava koryta Rokytky, sanace spodní stavby mostního objektu Čuprova, výstavba nové opěrné zdi a přisvětlení nově vzniklé cyklostezky.
Původně museli řešit cyklisté průjezd přes komunikaci Čuprova stávajícím velmi nepřehledným podchodem společně s pěšími. Společný provoz chodců a cyklistů byl ve stísněném prostoru podchodu nebezpečný a nepřehledný, zejména pak při nájezdu nebo sjezdu z rampy v její horní části, kde se cyklista musel otočit ve stísněných podmínkách o 180 stupňů.

Jak již napovídají fotografie, díky projektu byla vytvořena bezpečná a přehledná společná stezka pro chodce a cyklisty o navrhované šířce 3,0 m. Ocenit je třeba také veřejné osvětlení a reflexní sloupky, které cyklistům průjezd usnadňují i za horších světelných podmínek.

Opomenout nelze také jednu “smart” vychytávku. Při provozu cyklostezky se počítá se zaplavováním během vyšších průtoků. V takovém případě je cyklostezka uzavírána a za tímto účelem byl realizován automatický odečet hladiny vody s následným upozorněním pro aktuální uživatele stezky.

Shrnutí
  • Charakteristika a popis opatření: Cyklo Rokytka – vodní prostup 
  • investor: Hlavní město Praha, stavebník – TSK a.s.
  • autorský tým: studie proveditelnosti – projektová kancelář AGA Letiště, další stupně projektové přípravy a AD – projektová kancelář „sinpps“ 
  • generální dodavatel: STRABAG
  • realizace: 2020 

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty