Cyklostezka Lipky, Nadýmák a lávka “Od nikud nikam…”

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Nová cyklostezka významným způsobem přispěla k rozvoji aktivit v lokalitě Lipky v Telči. Propojuje turistické cíle, vytváří volnočasovou infrastrukturu pro občany a návštěvníky města.

Foto: Jaroslav Svoboda, JSPhoto

 

Stavba významným způsobem přispěla k rozvoji aktivit v lokalitě Lipky v Telči. Propojuje turistické cíle, vytváří volnočasovou infrastrukturu pro občany a návštěvníky města. Od počátku vzniku se stezka stala přirozeným cílem vyznavačů inline, cyklistů, pěších či běžců.

Cyklostezka a inline stezka je vedena od centra města chráněnou lipovou alejí, dále pokračuje podél dubové aleje k rybníku Nadýmák. U rybníka Nadýmák byla vybudována lávka, která vytváří důležité propojení části města Štěpnice s řešenou cyklostezkou.

Jde jednak o propojení turistických cílů v lokalitě: Panský dvůr, rekreační areál u rybníka Roštejn, Muzeum techniky, areál Ranč, naučné stezky, singletrailový areál Lipky aj. Dále důležité je propojení na návazné cyklostezky Telč – Řásná, Telč – Lhotka.

Foto: Jaroslav Svoboda, JSPhoto

 

Autoři se snažili zachovat historické komunikace a stezku vybavit takovým povrchem, která by zároveň vyhovovala in-line bruslařům. Společná stezka pro cyklisty a pěší je dlouhá 3,2 km, z toho 2,8 km je vhodných pro in-line.

Stezku lemují nově instalované lavičky a stojany na kola, ale také čerstvě vysazené duby. Nová alej navazuje plynule na památnou lipovou alej.

Foto: Jaroslav Svoboda, JSPhoto  

Cementobetonový kryt je nejen vhodný pro in-line, zároveň vykazuje vyšší odolnost vůči kořenovým systémům přilehlých stromů, tedy nedojde v budoucnu k možnému poškození cyklostezky. Cyklostezka vedená kolem rybníka Nadýmák je řešena přírodním propustným materiálem.

Shrnutí:
  • Charakteristika a popis opatření: Cyklostezka Lipky, Nadýmák a lávka “Od nikud nikam…”
  • investor: statutární město Telč
  • autorský tým: ARCHOO s.r.o. - Ing. arch. Jiří Ondráček, Ing. arch. Ondřej Ondráček, Jaroslav Svoboda
  • generální dodavatel: Eurovia CS a.s., STARKON a.s., Lemonta s.r.o.
  • realizace: 08/2018 

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty