BIKETOWER - parkovací věž pro kola

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Cyklověž BIKETOWER - samoobslužný skladovací systém pro kola je průmyslový robot plnící funkci moderní kolárny. Uvnitř cyklověže cyklisté mohou uskladnit kola v bezpečném a suchém prostředí bez přístupu jiných osob. Na kolo neprší ani se na něj nepráší a je celou dobu monitorováno kamerovým systémem.

BIKETOWER poskytuje důležitý prvek cyklistům při jejich rozhodování o použití kola pro dopravu. V cyklověži mohou cyklisté uložit společně se svým kolem i cyklistické doplňky, bagáž, dětskou sedačku, přilbu nebo tašku s nákupem na řídítkách. Bezpečnou a spolehlivou úschovnu mají k dispozici 24 hodin denně po celý rok.

 

Kde BIKETOWER najdete (seznam umístění k 1. 3. 2022)

Hradec Králové, Přerov, Pardubice, Třinec, Lysá n/L I., Břeclav, Hodonín, Litoměřice, Poděbrady, Moravská Třebová, Čelákovice, Kolín, Trutnov, Trnava, Jaroměř, Šumperk, Bratislava, Lysá n/L II., Beroun, Hranice, Milovice

 
Realizace:

Jak je na tom projekt v číslech?

  • Projekt BIKETOWER přivedl k této formě dopravy 40 % nových cyklistů. Tuto skupinu tvoří lidé, kteří k tomu, aby na kole nebo elektrokole vyjeli, potřebují jeho bezpečné uložení na konci cesty. Tito noví zákazníci systému BIKETOWER začali pravidelně používat jízdní kolo nebo elektrokolo i na cestu do práce nebo do školy, když předtím ho používali jen ke sportu nebo rekreaci.
  • 25 % cyklistů začalo díky systému BIKETOWER pravidelně používat přilbu i pro jízdu po městě. Impulsem pro častější používání cyklistické přilby je možnost jejího odložení společně s kolem.
  • Statistiky uvádějí, že v ČR je denně odcizeno 95 jízdních kol nebo elektrokol. Z BIKETOWER nebylo dosud žádné kolo odcizeno, a jedná se tedy o nejbezpečnější formou uschování kol ve veřejném prostoru.
  • BIKETOWER ušetří až 62 % plochy proti běžným stojanům na kola. Na ploše 6 zaparkovaných automobilů tak uskladní až 118 jízdních kol.

Cílem projektu BIKETOWER je vybudovat systém bezobslužných a plně automatických „koláren" s neomezeným provozem. Nově vznikající možnost bezpečného uschování jízdních kol a elektrokol všech cenových kategorií by měla přispět k jejich masovějšímu používání zejména při cestách s pokračováním v některém z prostředků veřejné hromadné dopravy a pozitivně tím ovlivnit snižování individuální automobilové dopravy ve městech.

Shrnutí:
  • Charakteristika a popis opatření: BIKETOWER – bezpečné uložení jízdního kola 
  • investor: jednotlivá města dle výše uvedeného seznamu 
  • autorský tým: Ing.Boris Fukátko, Rudolf Bernart
  • generální dodavatel: SYSTEMATICA s.r.o. 
  • realizace: 2013–2021 Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.


Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty