BIKETOWER - parkovací věž pro kola

Beroun

Bratislava

Břeclav

Čelákovice

Hodonín

Hradec Králové

Hranice

Jaroměř

Kolín

Litoměřice

Lysá nad Labem

Milovice

Moravská Třebová

Pardubice

Poděbrady

Přerov

Trnava

Trutnov

Třinec

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Cyklověž BIKETOWER - samoobslužný skladovací systém pro kola je průmyslový robot plnící funkci moderní kolárny. Uvnitř cyklověže cyklisté mohou uskladnit kola v bezpečném a suchém prostředí bez přístupu jiných osob. Na kolo neprší ani se na něj nepráší a je celou dobu monitorováno kamerovým systémem.

BIKETOWER poskytuje důležitý prvek cyklistům při jejich rozhodování o použití kola pro dopravu. V cyklověži mohou cyklisté uložit společně se svým kolem i cyklistické doplňky, bagáž, dětskou sedačku, přilbu nebo tašku s nákupem na řídítkách. Bezpečnou a spolehlivou úschovnu mají k dispozici 24 hodin denně po celý rok.

 

Kde BIKETOWER najdete (seznam umístění k 1. 3. 2022)

Hradec Králové, Přerov, Pardubice, Třinec, Lysá n/L I., Břeclav, Hodonín, Litoměřice, Poděbrady, Moravská Třebová, Čelákovice, Kolín, Trutnov, Trnava, Jaroměř, Šumperk, Bratislava, Lysá n/L II., Beroun, Hranice, Milovice

 
Realizace:

Jak je na tom projekt v číslech?

  • Projekt BIKETOWER přivedl k této formě dopravy 40 % nových cyklistů. Tuto skupinu tvoří lidé, kteří k tomu, aby na kole nebo elektrokole vyjeli, potřebují jeho bezpečné uložení na konci cesty. Tito noví zákazníci systému BIKETOWER začali pravidelně používat jízdní kolo nebo elektrokolo i na cestu do práce nebo do školy, když předtím ho používali jen ke sportu nebo rekreaci.
  • 25 % cyklistů začalo díky systému BIKETOWER pravidelně používat přilbu i pro jízdu po městě. Impulsem pro častější používání cyklistické přilby je možnost jejího odložení společně s kolem.
  • Statistiky uvádějí, že v ČR je denně odcizeno 95 jízdních kol nebo elektrokol. Z BIKETOWER nebylo dosud žádné kolo odcizeno, a jedná se tedy o nejbezpečnější formou uschování kol ve veřejném prostoru.
  • BIKETOWER ušetří až 62 % plochy proti běžným stojanům na kola. Na ploše 6 zaparkovaných automobilů tak uskladní až 118 jízdních kol.

Cílem projektu BIKETOWER je vybudovat systém bezobslužných a plně automatických „koláren" s neomezeným provozem. Nově vznikající možnost bezpečného uschování jízdních kol a elektrokol všech cenových kategorií by měla přispět k jejich masovějšímu používání zejména při cestách s pokračováním v některém z prostředků veřejné hromadné dopravy a pozitivně tím ovlivnit snižování individuální automobilové dopravy ve městech.

Shrnutí:
  • Charakteristika a popis opatření: BIKETOWER – bezpečné uložení jízdního kola 
  • investor: jednotlivá města dle výše uvedeného seznamu 
  • autorský tým: Ing.Boris Fukátko, Rudolf Bernart
  • generální dodavatel: SYSTEMATICA s.r.o. 
  • realizace: 2013–2021 Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.


Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty