Lavičky s příběhem

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

V ulicích Třince se objevil soubor 20 netypických laviček, které podněcují kolemjdoucí ke zvědavosti, ke hře a k objevování pěších tras po městě. Na každé z nich je vyrytá jedná věta, z kterých se dá poskládat životní příběh nekonkrétního Třinečana.

Město pořídilo 20 laviček z místní chráněné dílny a chtělo je něčím ozvláštnit. Tehdejší pracovníci třinecké knihovny přišli s nápadem, že by bylo zajímavé do laviček dvaceti větami vtisknout životní příběh typického nekonkrétního Třinečana. Lavičky jsou rozmístěné různě po městě. K lavičkám a jejich příběhu byla vytvořena mapka pro zájemce, kteří by si chtěli příběh poskládat. Při uvedení do užívání byla vyhlášena soutěž pro žáky základních škol o co nejrychlejší správné poskládání příběhu.

Jde o nízkonákladovou dlouhodobou aktivitu, která nejen že budí zvědavost a motivuje lidi k tematickým procházkám po městě, ale navíc zkrášluje veřejný prostor a plní funkci příjemného a praktického městského mobiliáře. Díky těmto lavičkám vzniklo i několik nových míst k zastavení a k odpočinku.

Jde o podporu trávení času ve veřejném prostoru, podporu chůze, motivaci k potkávání se a bezesporu i k zamyšlení.

Nebylo nutné žádné speciální povolení, lavičky jsou klasických rozměrů s klasickým uchycením. Všechny byly umístěny do městských pozemků.

Provoz a údržba je standardní a nevymyká se od jiných podobných komunikací ve městě.


Shrnutí:
  • Charakteristika a popis opatření: Lavičky v Třinci
  • investor: statutární město Třinec
  • autorský tým: město Třinec a knihovna Třinec – Regina Szpyrcová, Jan Delong
  • generální dodavatel: Chráněné dílny v Osůvkách (hendikepovaní pracovníci)
  • realizace: 09/2013 

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty