nextbike Czech Republic - nejdostupnější bikesharing v Česku

Úvod

   “Nejsme cyklofanatici. Dáváme lidem možnost a motivaci využít kolo k běžným cestám po městě. Flexibilně, hravě a bez starostí. Zarytým motoristům otevíráme dveře do světa mikromobility. Ti, kteří je otevřou a osedlají nextbike, zpravidla zůstávají a postupně mění své dopravní návyky. Jsme synonymem bikesharingu v Česku a hybatelem změny.”

O nás

   Nextbike Czech Republic založili v roce 2018 Lukáš Luňák a Tomáš Karpov, nejlepší kamarádi a letití hokejoví spoluhráči. Lukáš vyrůstal v rodině výrobců kol, a proto měl k cyklistice odmalička blízko. V době, kdy finišoval sportovní kariéru a začal se vracet ke svým kořenům v rodinné firmě, ho zaujal německý odběratel kol vyráběných v Hořicích v Podkrkonoší.

   Kluci znali bikesharing z cest a vrtalo jim hlavou, proč se z Hořic vyváží sdílená kola 25 zemím Evropy a tu naši v samém srdci přehlíží.  Věřili, že máme v Česku vztah k pohybu v krvi a sdílená kola se chytnou.

   Tak do toho šlápli – v roce 2018 koupili licenci nextbike a začali objíždět první radnice s argumenty pro podporu sdílené mobility.

   První otvíračka vypukla v rodném kraji Lukáše, v roce 2019 v Prostějově.  Ten rok se odvážně a úspěšně přidali i Havířov a Ostrava.   

   V roce 2020 nastala smršť. Nextbike vjel do 14 dalších měst, což byl i důvod, proč se ke klukům přidal i třetí blízký kamarád Dan Rambousek, aby jim pomáhal šířit vizi mikromobility.

   V této sestavě se jim postupně podařilo obsadit pozici největšího českého bikesharingu, který ke dnešnímu dni čítá 25 měst, 5 000 městských kol a 500 e-kol. Nextbikeři už svými jízdami ušetřili ovzduší o 1 281 tun CO2, čímž pro představu ušetřili rok práce 58 227 stromů.

   Jsme rádi, že se klukům daří naplňovat jejich vize a mám velkou radost, že je dnes nextbike silným partnerem tolika měst jak v udržitelném rozvoji, tak ve zvyšování spokojenosti obyvatel. Má to smysl :-)

Datum aktualizace: 19. 1. 2023Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty