Labská stezka v Ústeckém kraji

Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí evropských cyklotras EuroVelo 4 a EuroVelo 7. Od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři nabízí 1.300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Labská stezka v Ústeckém kraji se dá z velké části považovat za opravdovou cyklostezku. Bezpečně se tak dá ujet až 96 km od Hněvic až na hranice s Německem. Na trase můžete obdivovat jak rovinatou část na Podřipsku, tak jedinečné České středohoří s Portou Bohemicou nebo i krásný Labský kaňon v Českém Švýcarsku.

Ústecký kraj dokončil od roku 2010 velké množství úseků podél Labe a navázal na dříve vybudované úseky, které na svých katastrech postavila větší města (Roudnice n. L., Litoměřice, Ústí n. L., Děčín). Nejnovějšími úseky Labské stezky v Ústeckém kraji jsou Třeboutice – Nučnice a Račice – Hněvice (dokončeny 2020). V roce 2023 chystá Ústecký kraj realizaci dalšího nového úseku a to na trase Nučnice - Lounky.

V České republice měří stezka asi 370 km, prochází přes čtyři kraje a v celé své délce je označována jako cyklotrasa č. 2. V Ústeckém kraji měří Labská stezka více než 95 km a spojuje města jako jsou Štětí, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Během putování po Labské stezce mohou cykloturisté navštívit např. Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem, světoznámý Terezín, historické centrum města Litoměřice, hrad Střekov nebo zámek v Děčíně.

Unikátním zážitkem je pak průjezd údolím Porta Bohemica, kde řeka Labe vytvořila nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Z Ústeckého kraje pokračuje stezka dále do Německa, kde je označována názvem Elberadweg.

Mapa Labské stezky na území Ústeckého kraje. Více v letáku ke stažení ZDE

 

Sdružení organizací, které si vzaly budování Labské stezky v tomto úseku za úkol, uspořádalo výstavu, která představuje stavby realizované krajem. V rámci výstavy jsou zahrnuty fotografie zachycující stav před výstavbou, průběh samotného procesu a výsledný stav po dokončení. Pokud máte zájem, můžete si prohlédnout výstavu na následujícím odkazu: https://labskastezka.stredohori.cz/vystava/

 

Ukázky z výstavy

Aktualizace: 22. 6. 2023

 

Ke stažení

Mapa LS - úseky_fin.pdf (2.8 MB)Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty