Reagionální cyklotrasa 511 Litovel - Uničov - Dlouhá Loučka - Rešov - Rýmařov

Na začátku 21. století se značily cyklotrasy výhradně z cykloturistických důvodu. Patří mezi ně i cyklotrasa 511, která vede z Litovle přes Červenku, Brníčko, Želechovice na Paseku a dále na Sovinec a Rýmařov. Trasa vede skoro v celé své délce po silnicích s různou intenzitou silničního provozu. Dříve bylo takové trasování obvyklé, dnes už však není o co stát. I když je na trase hrad Sovinec, kdo a proč by po této trase dnes jel? Doba je jiná a jen málokdo touží šlapat do pedálů bok po boku se svištícími automobily.

Ve městě Uničově už před 20 lety moc dobře věděli, že jízdní kolo není jen sportovním nářadím, ale pro místní často představuje běžný dopravní prostředek pro jejich každodenní cesty do práce, do školy, za zábavou. Proto bylo nutné s rostoucí automobilovou dopravou začít budovat bezpečné cyklistické či smíšené stezky, aby se obyvatelé sousedních obcí mohli bezpečně dostat do Uničova. Jako první se pustilo do výstavby cyklostezky ve směru na Střelice, a to v roce 2003. Úsek byl dlouhý 1350 metrů a stál tehdy 5,7 mil. Kč.

Jenže v úseku Střelice – Červenka museli cyklisté i nadále jezdit po silnici, takže pro každodenní dojíždění byla tato varianta nepoužitelná či přinejmenším nekomfortní.

Až v roce 2017 byly zahájeny přípravy na vybudování cyklostezky Litovel – Červenka – Střelice a v roce 2021 byla slavnostně tato cyklostezka otevřena v délce více jak 5 km, s unikátním podjezdem pod železničním koridorem Olomouc – Praha. Náklady na cyklostezku se vyšplhaly až do výše 30,0 mil. Kč[1]. Ale jak ukazují fotky, výsledek stál za to! Obyvatelé propojených měst a vesnic si nynější spojení Litovel – Uničov nemohou vynachválit.

 

Mezitím se začalo i stavět od Dlouhé Loučky ve směru na Rešovské vodopády, neboť cyklisté museli jet k této místní atraktivitě po nebezpečné silnici II. třídy.

Dobré dílo se ale podařilo a v roce 2019 spatřila světlo světa další cyklostezka, která bezpečně propojila Dlouhou Loučku s Rešovskými vodopády.

Koncem roku 2019 se rovněž vybudovala cyklostezka z Dlouhé Loučky do Horní Sukolomi.

Nyní už jen zbývá propojit úsek z Uničova přes Dolní Sukolom do Horní Sukolomi. Dnes ještě musí jet cyklisté po silnici II. třídy, ale již v příštím roce i tudy povede cyklostezka. Už jsou na to připravené evropské dotace.

A výsledek? Je načase, aby došlo k přeznačení cyklotrasy 511, která by nově vedla z Litovle na Uničov, pak dále na Dlouhou Loučku a Rešovské vodopády. Dále by pokračovala do Moravskoslezského kraje ve směru na Rešov a Rýmařov. (Zkrátka by nepřišel ani Sovinec: z Dlouhé Loučky již nyní z budoucí trasy 511 odbočuje první část cyklostezky mířící k sanatoriu v Pasece a zbývající úsek na sebe snad nenechá dlouho čekat.) Trasa 511 by se tak na území Olomouckého kraje přesunula ze silnic na bezpečné cyklostezky či „smíšenky“, a to v celkové délce 27 km!

[1] https://irop.mmr.cz/cs/projekty/06-1-konkurenceschopne,-dostupne-a-bezpecne-region/cyklisticka-stezka-litovel-cervenka-unicov,-k?fbclid=IwAR2SYoVoplDyzdgqjs_qmbDWk6k6-E5Af1YpeXv2UW3dc3rwa1Hp-yFCc48

Aktualizováno 30. 6. 2023Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty