Nová Štvanická lávka propojuje Karlín a Holešovice

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Štvanická lávka, dlouhá 300 metrů, byla dnes slavnostně otevřena. V následujících letech bude sloužit chodcům a cyklistům, kteří mohou nyní rychleji a bezpečněji cestovat mezi Holešovicemi a Karlínem. Mostní specialisté použili unikátní bílý beton, a na holešovické straně je dokonce zvedací pole, které odolá tisícileté vodě. Unikátní design zdůrazňují také další prvky, jako například podsvícené bronzové zábradlí se symbolickými prvky zvířat.

Foto: Petr Tej

Projekt se setkal s mnoha výzvami, ale díky pečlivé koordinaci okolních úprav a spolupráci všech zainteresovaných, je nyní hotový. Lávka je navržena tak, aby umožnila průjezd záchranných služeb, sloužit ale bude zejména pěším a cyklistům.

Nově je také snazší dostat se na ostrov Štvanice, který se společně s lávkou zařadil do plánů rozvoje. Město plánuje udělat z ostrova příjemnou zelenou rekreační zónu pro občany, kteří si zde budou moci užívat volný čas

Investice do lávky činí 352 miliony Kč a stavbu provedla společnost Skanska a.s. Konstrukce s nezvyklým zakřivením se začala budovat v lednu 2022 a její pochozí šířka je čtyři metry, u rampy na ostrov Štvanice pak tři metry. Současně s otevřením lávky testuje ROPID ve spolupráci s dalšími organizacemi prototypy nových prvků pěší navigace, které mají sloužit jako nový systém orientace pro pěší pohyb po Praze.

 

Foto: Petr Tej

S otevřením lávky končí provoz přívozu P7, který během osmi let přepravil téměř 690 tisíc cestujících. Lávka je nyní připravena na předčasné užívání, až do dokončení kolaudace budou probíhat drobné úpravy a instalace tlumičů kmitů. Na rampu na holešovické straně bude ponechána pomocná konstrukce pro zdvih lávky při povodních. Po kolaudaci bude lávka zařazena do správy Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Nová Štvanická lávka v budoucnu zlepší propojení mezi městskými částmi a zároveň přináší estetické potěšení díky své unikátní architektonické podobě.

 

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

 

 

 Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty