Cyklostezka Olbramovice – Votice

Obce, které jsou součástí svazku Mikroregion Voticko, konečně spatřily výsledek několikaletých příprav a přibližně roční výstavby. Jedná se o první úsek cyklostezky v opuštěné trase IV. železničního koridoru, který byl nedávno dokončen. Tříkilometrový úsek, který spojuje Olbramovice s Voticemi ve Středočeském kraji, byl slavnostně otevřen a nově slouží pro cyklisty a bruslaře.

Tato nová cyklostezka je prvním z tří úseků severo-jižní páteřní cyklostezky Středočeského kraje na území Mikroregionu Voticko. Kancelář tohoto svazku obcí byla iniciátorem a nositelem celého projektu, největší část financí přitom pokryly dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Celkové náklady na tento projekt činily 26 milionů korun. Téměř 23 milionů korun bylo financováno ze Státního fondu dopravní infrastruktury, zatímco Středočeský kraj přispěl částkou 1,9 milionu korun.

Uživatelé nové cyklostezky mají k dispozici bezplatné parkoviště u Srbic a v příštím roce bude stezka vybavena lavičkami a dalším vybavením. Díky vedení po bývalé železniční trati má dopravní cesta minimální výškové rozdíly a dostatečnou šířku. Je proto velmi vhodná i pro rodiny s dětmi a bruslaře. Významná je také její dopravní funkce, kdy bezpečně přivádí uživatele olbramovickému nádraží.

V loňském roce byla stará trať na IV. koridoru mezi Voticemi a Sudoměřicemi nahrazena novou trasou a po 150 letech ji vlaky opustily.

Na novou stezku naváží ve výhledu další úseky. Zástupci mikroregionu i okolních obcí doufají v prodloužení stezky až k Táboru na jihu a ke Konopišti a Benešovu na severu. Pokud vše půjde podle plánu, druhý úsek trasy z Olbramovic na sever do Opřetic by mohl být postaven v roce 2025.

Aktualizováno: 15. 9. 2023
Zdroj: Mikroregion Voticko
Foto: archiv Kraje blanických rytířů

 

 

 Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Viktor Liška

Viktor Liška

předseda DSO Mikroregion Voticko

Modul: Projekty