Duální řešení pro cyklisty u Velkého boleveckého rybníka

Úpravou vodorovného i svislého dopravního značení v ulici U Velkého rybníka a Na Roudné se změnil režim pohybu cyklistů v této oblasti. Nové tzv. duální řešení v Plzni poprvé nabízí cyklistům možnost výběru – jízdu na kole po stezce nebo v komunikaci.

„Nově realizovanou úpravou nabízíme těm, co chtějí jet na kole rychle, možnost jet v komunikaci. Těm, kteří preferují jízdu po cyklostezkách odděleně od aut, pak jízdu po stezce pro pěší s povoleným vjezdem cyklistů. Rodiny s dětmi či třeba senioři tak budou moci jezdit po stávající stezce, zatímco rychlejší cyklisté mohou jet v komunikaci. To jim původní řešení neumožňovalo. Chodci se tak mohou cítit bezpečněji,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Jak připomněl vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl, jde o první tzv. duální řešení pohybu cyklistů v Plzni. „Jeho realizace byla možná hlavně proto, že vybudováním nového úseku městského okruhu se souběžnou cyklostezkou se podstatná část automobilové dopravy přesunula z ulice U Velkého rybníka, do ulice Na Sudech,“ vysvětlil.

„Poprvé jsem si duální řešení pro cyklisty prohlédla na stáži v Berlíně asi před třinácti lety. I tam budovali napřed ‚chodníkové stezky‘ a poté se vzrůstajícím počtem rychlejších ‚dopravních‘ cyklistů začali současně s tím umožňovat i jízdu na kole ve vozovce. Jsem ráda, že se podobné již ověřené postupy dostávají i k nám do Plzně, protože některé úseky stezek se smíšeným provozem pěších a cyklistů bývají na kole za pěkného počasí běžnou rychlostí neprůjezdné,“ uvedla plzeňská cyklokoordinátorka Radka Žáková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Úprava režimu jízdy cyklistů u Velkého boleveckého rybníka se týká ulice Na Roudné od parkoviště u vjezdu k Rybárně na hrázi Velkého boleveckého rybníka ke kruhové křižovatce a dále pokračuje v ulici U Velkého rybníka od této kruhové křižovatky až po křižovatku s ulicí Malý Bolevec.

Změna je v celé délce 1,4 kilometru vyznačena novým vodorovným i svislým značením. Z původní stezky se smíšeným pohybem chodců a cyklistů se stala stezka pro pěší, na kterou je dodatkovou tabulkou KOLO VJEZD POVOLEN vjezd cyklistům povolen. S novou úpravou byl také zrušen přejezd pro cyklisty v ulici U Velkého rybníka.

Aktualizováno: 26. 10. 2023
Text: Hana Josefová
Foto: Radka Žáková

  Zpět na všechny proměny

Hledá se ambasador.

Modul: Projekty