Sběrná síť kovového odpadu

Hradec Králové

V Hradci Králové / Pardubicích od září 2019 budujeme neformální sběrnou síť na kovový odpad, obsluhovanou na nákladních kolech.  Lidé mohou odevzdat kovový odpad zatím na 7 místech. Jízdní kola jsou logickým řešením pro přístup k Labi a operativní pohyb, navíc jsou schopná uvézt poměrně velký náklad a pro naše účely je to levná a bezemisní doprava.

 

Řešíme nedostatečné třídění kovového odpadu (zejména hliníkového), který sám o sobě je velmi dobře recyklovatelný, na straně druhé se těžko vyrábí. Vycházeli jsme z reálné zkušenosti – opakovaných úklidových akcí (Trash Hero Hradec Králové a Bajkazyl Hradec Králové), kdy jsme nacházeli velké množství plechovek, zátek, víček a jiných kovových odpadků. Dále při čištění řek jsme pomocí neodymových magnetů vytahali 530 kg železného odpadu (dopravní značky, roksory, betonářské trubky, topení atd.)

V létě 2019 jsme pořádali každý druhý víkend úklidovou akci na Labi. Železného odpadu bylo stále velké množství. Proto jsme se rozhodli věc řešit systematicky, organizovaně. Navíc jsme byli kritizováni našimi hatery, že je to ve výsledku málo, uklízet jen 2 do měsíce. Proto  jsme se snažili vyjít vstříc širší veřejnosti. Zkušenosti od října 2019, kdy jsme síť spustili, ukazují, že odhad byl správný.

Magistrát města Hradec Králové přispěl v rámci podpory malých projektů, zaměřených na životní prostředí, zakoupení lisu na kovový odpad. Díky tomuto ručnímu hydraulickému lisu by měla být doprava kovů na nákladních kolech ještě efektivnější. Například hliníkové plechovky jsou velmi lehké, ale relativně objemné i po sešlápnutí nohou. Díky síle dvacetitunového lisu z nich vyrobíme krásně skladné cihličky a nebudeme muset jezdit tak často.Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty