Kroměříží na kole

Kroměříž

Město Kroměříž má nízkou nehodovost cyklistů. A proč? Někteří lidé tvrdí, že lidé jezdí běžně po silnicích, jsou opatrní a řidiči jsou na ně zvyklí. My co jezdíme po měste na kole víme, že těch cyklistů nejezdí. A proč? Protože chybí infrastruktura. Pojedete raději po chodníku, kde Vás budou atakovat pěší a policie, ale pojedete v klidu nebo zvolíte variantu po silnici s autem v zádech. Rodiče své děti do školy na kole spíše nepouští, protože o ně mají strach a lidé do práce na kole také příliš nejezdí, protože musí kličkovat mezi chodníky a hlavními silničními tahy. Ti z okolních mají také problém se v klidu a bezpečně dostat do města na kole, protože chybí cyklostezky.
Z hlediska cykloturistiky město plně nevyužívá geografické polohy pro plnění křižovatky mezi Baťovým kanálem a Olomouckým krajem. Ze strany od Ol. kraje se do města můžete dostat pouze po silnicích s poměrně hustým provozem. Z jihu je sice cyklostezka podél Baťova kanálu, ale ta u jednoho mostu končí a co dál? Špatný přístup je také do Přírodního parku Chřiby.
Občané města vytyčili infrastrukturu pro cyklistiku jako jednu z priorit města.

Řešení

1. Máme cyklokoordinátora
2. Máme VIZI
3. Máme aktivní spolek Kolem KM
4. Vedení města je změnám nakloněno
5. Máme finanční prostředky

Projektové dokumentace

V Kroměříži se připravuje projektová dokumentace na cyklostezku, která propojí město Kroměříž s Olomouckým krajem. Na realizaci cyklostezky bude město následně potřebovat cca 12 mil. Kč. Cyklostezka je dlouhá 1,3 km, ale je náročná z důvodu řešení pod dálničním mostem vedle dráhy.

Další informace:

  • V roce 2021 město uvolnilo 1 mil. Kč na svislé a vodorovné značení, informační systém a propagaci cyklodopravy a cykloturistiky.
  • Město má koncepci rozvoje cyklodopravy, součástí je hlavní výkres s investičním plánem výstavby cyklostezek
  • Dále se připravují studie několika cyklostezek a stezek pro pěší a cyklisty, které by měly pokrýt velké mezery v infrastruktuře. Je nutné propojit s městem nejen několik místních částí města, ale také okolní obce. Tyto investice mohou být až 35 mil. Kč. Město věří v dotační podporu těchto projektů a očekává také větší podporu ze strany kraje, který nevyvíjí iniciativu v rámci tras, které propojují regiony.

 

Zdroj: Město Kroměříž


Vypadá to, že jsme na dobré cestě, ale bude policie, Zlínský kraj (krajské silnice) a další orgány nakloněny těmto změnám?

Zobrazit pracovní mapu v plném rozlišeníZpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Martin Gabryš

Martin Gabryš

kartograf, Kroměříž

Modul: Projekty