Pomozme dětem na vlastní nohy

Mladá Boleslav

Problém

Děti dnes trpí akutním nedostatkem pohybu. Přestože mnoho z nich sportuje, WHO doporučených 60 minut aktivního pohybu denně pro zdravý vývoj splňuje jen každý pátý kluk a osmé děvče do 15 let, u starších je to ještě horší. Přitom tím nejjednodušším způsobem, jak si zajistit každodenní dostatek pohybu, je používat pro cesty do školy a po městě vlastní nohy!

Řešení

Proto vznikl projekt „Pomozme dětem na vlastní nohy“, jehož cílem je dostat co nejvíc žáků a studentů mladoboleslavských škol z pohodlí rodičovského „Mama- Taxi“ (jímž se dnes do školy vozí čtvrtina dětí, polovina z nich ze vzdálenosti menší než 1 km) na vlastní nohy, kolo, koloběžku či alespoň do MHD. Kromě zdravějších návyků a větší samostatnosti a zodpovědnosti  dětí to prospěje i mnohde neudržitelné dopravní situaci v okolí škol, kde rodičovská „Mama-Taxi“ vytváří 20-100 % ranní dopravní zátěže.

Přestože projekt zasáhla koronavirová krize, konkrétní výsledky jsou už na světě. Ještě před vyhlášením nouzového stavu proběhly informační schůzky s pedagogy i několik dílen pro žáky a studenty zapojených škol. Už na začátku nového školního roku našli žáci i učitelé v zapojených školách zlepšené podmínky pro bezpečné parkování kol a koloběžek. Následovala osvěta rodičů i návrhy dlouhodobých dopravních opatření. Hlavní motivace a vyvrcholení projektu  – soutěž mezi zapojenými školami  o to, která z nich bude mít za celý soutěžní týden nejmenší procento těch, kteří se do školy dopravovali autem nebo na motorce – proběhla ve školním roce 2021/2022. Soutěžili vždy všichni žáci, pedagogové i provozní pracovníci, vítězná škola získala finanční odměnu, nejúspěšnější třída navíc volnou vstupenku na městské koupaliště. Projekt začal v listopadu 2019 a aktivně se do něj zapojilo osm mladoboleslavských škol. Organizuje zapsaný spolek Kolem na kole ve spolupráci se statutárním městem Mladá Boleslav a finanční podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Výsledek 

Pomocí infomotivační kampaně na školách a s rodiči, se nám podařilo na týden srazit zajíždění Mama-Taxi ke školám o 74-94%..Zpět na všechny aktivity

Ambasador projektu:
Modul: Projekty