Car-free family

V posledních třech letech využíváme s manželem carsharing a moc nám vyhovuje, vlastně je pro nás ideální, a to právě proto, že auto obvykle příliš nevyužíváme. Někteří namítají, že carsharing je drahý, ale přesto, když jsme si porovnali carsharing s náklady, které bychom vynaložili pro vlastní vozidlo, carsharing pořád vychází levněji.

Carsharing jsme se původně rozhodli vyzkoušet kvůli dovoleným. V ČR je spousta zajímavých, ale dopravně těžko dostupných míst. V předchozích letech, kdy jsme auto nevyužívali, nám velmi vadilo, když jsme sice byli ubytovaní poblíž turisticky atraktivní lokality, která však byla dopravně velmi těžko dostupná. Na venkově vlaky i autobusy jezdí třeba jen každé dvě hodiny, což je např. večer velmi nekomfortní (př. když nám v Jeseníku ujel spoj ve čtvrt na osm, další jel až před devátou).

Vyhovuje nám také právě to, že si auto můžeme půjčit pouze na dobu, kdy víme, že ho budeme využívat. V zimě žádné dlouhé výlety nepodnikáme a v rámci Prahy, pokud člověk nepřepravuje nějaký obrovský nákup (což ale taky není často), je auto naprosto zbytečné, protože tady vždycky něco jede, a to i v odlehlejších lokalitách. Tím pádem v zimě za auto neplatíme a neřešíme parkování. Parkování je další výhoda. Během roku lze jen stěží v naší ulici najít volné místo, ale v létě zaparkujeme bez problémů. Mimochodem, znám člověka, který si pořídil auto jen proto, že víkendy tráví v odlehlé části vesnice, kam nejezdí autobus. Funguje tak, že autem přijede do Prahy, zaparkuje ho a celý týden stejně používá MHD.

Další výhodou je, že člověk si může půjčit typ auta, který zrovna potřebuje. Třeba když jsme jeli do Rakouska, museli jsme brát zřetel tamější přísnější požadavky na emise a půjčit si odpovídající auto.

Velkou výhodou je také carsharingový servis. Jednou nám nešlo nastartovat, tak manžel volal na servisní linku (jednalo se o Car4way) a poradili nám. Kdybychom měli vlastní auto, museli bychom problémy řešit sami.

Abych to shrnula, přijde mi, carsharing nám zatím nabízí výhody, které jsou s autem spojené (snadnější dostupnost vzdálených míst, přeprava těžkých nákupů), aniž bychom se museli zatěžovat negativními aspekty (údržba vozidla). Byla bych moc ráda, kdyby se carsharing víc a víc rozšiřoval. Věřím, že čím víc lidí ho bude využívat, tím bude i cena nižší.Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty