Proměna náměstí a výstava CityChangers

V září 2020 v Říčanech odstartovala diskuse na téma revitalizace náměstí. 

V Říčanech se v roce 2020 otevřela cyklostezka z pražských Kolovrat do Mnichovic, mohlo by se zdát, že to bude stěžejní akce v rámci Evropského týdne mobility. Říčanská radnice však hledí dál a v rámci startu celostátní kampaně ETM otevřela diskusi na téma revitalizace náměstí. Symbolicky právě na vestavěném sezení, které zabralo jedno parkovací místo před místní pizzerií. Gesto, které, jak už víme, rozpoutává diskusi ohledně využití veřejného prostoru.

„Jedná se o dočasnou instalaci, která se bude stěhovat do dalších měst. Naše plány jsou ambicióznější a nespočívají v rušení parkovacích míst před poštou. V rámci přípravy revitalizace Masarykova náměstí chceme kromě nových povrchů, vodních prvků, zeleně či míst pro předzahrádky prověřit i možnost podzemních garáží pod hlavní plochou. Nejen vhodnou organizaci parkování a průjezdu nám navrhnou odborníci a urbanisté v rámci architektonické soutěže po předchozí diskusi s občany. Funkční, ale též příjemné a bezpečné prostředí pomůže obchůdkům, službám, restauracím. Náměstí se pak znovu stane přirozeným centrem Říčan,“ přibližuje plány radnice současný starosta David Michalička (Klidné město). 

O tom, že říčanské náměstí změnu potřebuje, svědčí mnohé ohlasy obyvatel v rámci debat, které u parkletu proběhly. Představena byla i další řešení, která mohou přispět k udržitelné dopravě, jako projekt sdílených aut pro studenty vysokých škol nebo nákladní jízdní kola pro zásobování obchodů. Všechny tyto projekty a další příklady dobré praxe ukazují, že změna je možná, když je pro ni podpora a odvaha radnic. Důležité přitom je najít správnou rovnováhu. Právě proto musí probíhat veřejná debata o budoucí podobě říčanského náměstí se všemi zúčastněnými, tedy rezidenty, obchodníky, žáky školy, uživateli a ostatními obyvateli města.

Má náměstí sloužit primárně automobilům, protože ty vozí klienty k obchodům a službám? Má být náměstí pohodlnější pro jízdu školáků na koloběžkách a podpatky dam? Má zde být i místo na dětské hry? A co návštěvníci, kteří chtějí veřejný prostor využívat ke společným setkáváním a posezením v restauracích, mají prostor a příležitost? Je naše náměstí přívětivé pro všechny jeho uživatele? Co ponechat a co změnit? Co na náměstí chybí?

Více o výstavě CityChangers >>Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

David Michalička

David Michalička

Říčany, starosta

Modul: Projekty