Nextbike v Mnichově Hradišti

Na patnácti stanicích po Mnichově Hradišti se v roce 2021 objevilo na 35 a v roce 2022 42 nových sdílených kol. Občané i návštěvníci města tak mohou pohyb pěšky, vlastním dopravním prostředkem nebo hromadnou dopravou doplnit o nový rychlý, výhodný a k přírodě i veřejnému prostoru šetrný způsob dopravy.

 

Stanice pro sdílená kola jsou umístěna na frekventovaných místech, u zastávek veřejné dopravy, na větších sídlištích nebo u škol a sportovních zařízeních, a jsou viditelně označena. Město se zapojilo do systému, který již fungoval v Mladé Boleslavi či Kosmonosích. Je tak možné přejíždět mezi těmito 3 městy a všude platí stejná cenová politika - prvních 15 minut zdarma, za každých dalších 30 minut 16 Kč.

Registrace do systému sdílených kol je možná pomocí aplikace nextbike v chytrém mobilním telefonu nebo na stránkách www.nextbikeczech.com. K ověření a nabytí počátečního kreditu 50 Kč je nutné použít platební kartu. Většina jízd po městě (do 15 minut) je však zdarma. Pro použití kola uživatel naskenujete QR kód pomocí aplikace nebo zavolá na zákaznickou linku a může vyjet. Ukončení výpůjčky na oficiální stanici proběhne jednoduše zamknutím zámku na zadním kole.

Pilotní 8-měsíční projekt v roce 2021 stál 300 000 Kč, ze 70 % jej podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO a velmi se osvědčil:

  • postupně jsme rozšířili počet stanic z 11 na 15
  • do systému se podařilo zapojit kromě Nadačního fondu ŠKODA AUTO další místní firmu (Kofola)
  • ve srovnání s podobně velkými městy byl počet výpůjček na kolo/den i počet výpůjček nadprůměrný
  • více viz přiložená analýza

Zastupitelstvo města schválilo pokračování projektu a od poloviny března 2022 byl spouštěn další ročník s následujícími změnami:

  • odstartování sezóny téměř o měsíc dříve
  • navýšení počtu kol na 42
  • vytvoření tzv. „flex zóny" na náměstí – kolo je možné si vypůjčit a vrátit kdekoli v této ploše
  • zapojení další firmy, HBPO Czech, do systému

Více informací o projektu včetně mapy stanic naleznete na stránce www.mnhradiste.cz/sdilena-kola na webu www.nextbikeczech.com nebo v mobilní aplikaci nextbike.Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Ondřej Lochman

Ondřej Lochman

Mnichovo Hradiště, starosta

Modul: Projekty