Ambasadoři jsou aktivní lidé v místních komunitách, politici a úředníci, které spojuje zájem o téma šetrné a udržitelné mobility. Lidé mohou mít různý pohled na svět, různé názory. Ale všechny spojuje zájem o své nejbližší okolí a vize, kterou vyjadřuje Výzva CityChangers 2030

Tomáš Hradil

Krnov, starosta

Uvozovky
Cesta do práce nebo do školy nemusí být nutné zlo a ztráta času.

Jsem ambasadorem projektů

Rekonstrukce Mikulášské ulice

Aktualizováno k 29. 8. 2023 Mikulášská ulice je kompletně zrekonstruovaná. Mikulášská ulice patří mezi nejvýznamnější komunikační tepny, propojuje nádraží s centrem města, má velké...

Něco o mně

Jedním ze signatářů výzvy CityChangers 2030 je i starosta města Krnova, který zveřejnil na svém facebookovém profilu zajímavý příspěvek ke krnovským ulicím. Celý jej zveřejňujeme, neboť tím chceme ukázat, že jakýkoliv plán udržitelné městské mobility a jeho komunikační plán musí být vždy postaven na osobním příkladu.

Tyto fotky jsem pořídil během týdne cestou do práce. Zachytit ráno tak rušné ulice bez jediného auta by ještě před několika týdny skoro nebylo možné. Jasně, některé provozovny jsou uzavřené, rodiče hlídají děti, přesto většina lidí normálně chodí do práce. Kde se vzal tak dramatický pokles provozu na cestách?

Došlo mi, že to způsobily zavřené školky a školy. Právě v posledních dnech a týdnech jsem si víc než kdy jindy uvědomil začarovaný kruh většiny rodičů:

"hustý automobilový provoz je nebezpečný, nemohu dítě pustit pěšky nebo na kole do školy a proto ho musím vozit autem ... a protože ho vozím autem, (spolu)tvořím hustý automobilový provoz."

Řešení není jednoduché. Stal jsem se signatářem výzvy CityChangers 2030, tento text ale nechci pojmout jako odborný výklad o projektování ulic.

Malý krůček ke změně může udělat většina z nás. Cesta do práce nebo do školy nemusí být nutné zlo a ztráta času. Můj den obvykle začíná tím, že vezu dceru na kole do školky. Eliška se pokaždé těší, užívá si to a trvá na jízdě i když se teploty blíží k nule.

V zimě nebo když prší jedeme autem. Nepotřebujeme za každou cenu parkovat přímo u školky. Zastavíme o kus dál, projdeme se, po cestě si povídáme.

Teď, když jsou školky zavřené, chodím pěšky, mám to asi 2 a půl kilometru, po cestě poslouchám audioknihy. Ví se o mě, že volného času mám opravdu málo, práci se často věnuji i večer. Přesto nemám důvod pokaždé se hnát na radnici autem. I cesta může být cíl.

Chápu, že pokud dojíždíte za prací mimo město, bydlíte na okraji Krnova, je všechno složitější a ne každý má možnosti jako já. Přesto třeba pro některé z vás bude můj příspěvek inspirací.

Pokud ano, mám pro vás jeden tip na závěr: přihlaste se do květnové výzvy Do práce na kole. Nemusíte nutně jezdit, stačí chodit pěšky. V Krnově už se připojilo více než čtyřicet účastníků v různých týmech včetně celého vedení města. Více najdete tady: https://www.dopracenakole.cz/mesto/krnov

Tak na viděnou v krnovských ulicích...

 

Tomáše Hradila najdete také na sociálních sítích:

https://www.facebook.com/TomasHradil.cz
https://twitter.com/TomasHradil79
https://www.linkedin.com/in/tomashradil/
https://www.instagram.com/tomashradil79401/ 

Modul: Ambasadoři


Popis ambasadorů je podporován v rámci projektu Danube Cycle Plans (Policies, plans and promotion for more people cycling in the Danube region), který je podpořen z Evropských fondů (EFRR, NPP).