Data o cyklodopravě

Dokážeme porozumět pohybu cyklistů v našich městech?

Pro pohyb automobilů využíváme řadu modelů na základě sčítání intenzit a sbíraných dat. Řadu let jsme používali běžná sčítání, abychom mohli zjistit jak a kudy se pohybují cyklisté. Dnešní technologie nám však umožňují instalovat ve městech automatické sčítače, které sčítají 24 hodin 7 dní v týdnu.

V Brně jsme se rozhodli takové sčítače pořídit a díky projektu Řízení dopravy a sběr dopravních dat jsme instalovali celkem 15 sčítačů / detektorů, které jsou umístěny jak na rekreačních trasách, tak i v centru města.

Data jsme však dostávali pouze zpětně a v nepřehledném formátu, proto práce s nimi nebyla jednoduchá. Mým přáním bylo mít tato data o pohybu cyklistů kdykoliv přístupná, abychom mohli vidět kolik cyklistů zrovna šlape městem. Zároveň je důležité, aby byla tato data přístupná všem občanům.

Za přispění kolegů z Odboru dopravy a Oddělení dat, analýz a evaluací se nám nakonec povedlo v polovině července 2021 spustit všem dostupný přehled obsahující historická data a interaktivní dashboard, kde lze data propojit například s meteorologickými daty a údaji o srážkách.

Data lze využít zejména pro porozumění chování cyklistů. Je možné srovnat počet jízd v pracovní dny a o víkendech, to nám umožňuje zjistit kolik cyklistů využívá kolo jako dopravní prostředek pro cesty do práce. Následně jsou data výborným argumentem pro zlepšování podmínek pro cyklisty a budování bezpečné a navazující infrastruktury. Víme totiž, kolik cyklistů takovou změnu ocení a následně jsme schopni vyhodnotit, kolik občanů tyto změny pobídnou ke změně dopravního chování a využití kola jako dopravního prostředku.

Mapa je k dispozici na adrese brnoinmotion.cz/cyklodoprava

 

Autor: Jiří Komínek, Brno

 Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Jiří Komínek

Jiří Komínek

Brno, odbor dopravy

Modul: Projekty