Knížecí sady

Zábřeh

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Na okraji zastavěného území města Zábřeh na místě bývalé historické čtvrti vznikl jedinečný lesopark. Původní louka se díky péči krajinářů a projektantů proměnila v místo zajímavé pro osoby všeho věku. Knížecí sady mají fungovat jako pobídka pro obyvatele města, aby si svůj nový park doslova „užili všemi smysly“. 

foto: Ivana Brzobohatá

Původní vyčerpaná louka nenabízela svým návštěvníkům prakticky žádné podněty a jako rekreační zóna byla naprosto nevyhovující. Ve třech etapách ji tak postupně nahradil nový „Lesopark pěti smyslů“.

Celkem pět okruhů nového areálu, jehož jméno se odkazuje na původní historickou čtvrť, bylo inspirováno jednotlivými lidskými smysly. V letech 2015-2021 tu postupně přibyly tři umělé kopce s pozorovatelnou, vodní biotop, pěšiny, pocitové chodníky a in-line ovál, dětské hřiště a pikniková louka – to vše doplněné osvětlením, lavičkami a výsadbou nových stromů, keřů, trávy a bylinek.

 

Celý areál je komplexně řešen tak, aby mohl být využíván celoročně všemi věkovými skupinami k odpočinku, rekreaci, pobytu v přírodě i sportu. Ovál se zpevněným povrchem představuje pro děti bezpečné místo pro jízdu na dětských dopravních prostředcích. Kopečky jsou zase místem, kde v zimě mohou děti bezpečně sáňkovat.

Vodní prvek dodává místu na přitažlivosti, navíc díky jeho osídlení rybami a obojživelníky pomáhá zvýšit místní biodiverzitu a zvyšuje dlouhodobou udržitelnost území. 

Shrnutí:
  • Charakteristika a popis opatření: Park Knížecí Sady
  • investor: město Zábřeh 
  • autorský tým: ARVITA P spol. s r. o. (zeleň), Traffic Design s. r. o. (pěšiny + in-line ovál)
  • generální dodavatel: M-SILNICE a. s. (pěšiny + in-line ovál), VYKRUT zahradní služby a. s. (zeleň)
  • realizace: 2015–2021

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

František John

František John

starosta města Zábřeh

Modul: Projekty