Chytrý přechod

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Městská část Praha 5 realizovala projekt bezpečného přechodu nové generace v Jinonicích u křižovatky ulic V Zářezu a Puchmajerova. Přechod disponuje moderními smart technologiemi, chodci mohou využít SOS tlačítko a při čekání na blízké autobusové zastávce i bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. Projekt byl uskutečněn za dotační podpory hlavního města Prahy. 

Bezpečný přechod se nachází u stanice metra Jinonice a přilehlých autobusových zastávek. Chodci od něho mohou dále pokračovat směrem do areálu Univerzity Karlovy, do staré zástavby Jinonic a směrem ke zdejší MŠ a ZŠ. Přechod je především v ranní a odpolední špičce intenzivně využíván.

Bezpečný přechod sestává z tzv. chytrých lamp se zabudovanými senzory, které zjišťují přítomnost pěších plánujících překonat vozovku po přechodu a blížících se vozidel. Jeho součástí jsou světelná LED návěstidla zabudovaná do vozovky přechodu, která včas informují řidiče o přecházejících chodcích. 

Systém zároveň disponuje nouzovým tlačítkem SOS, kterým si může chodec v nouzové situaci přivolat pomoc, a čidly schopnými měřit úroveň hluku a škodlivin v ovzduší. Dochází tak k neustálému monitorování stavu životního prostředí v této oblasti. Přechod je také osazen technologií snímající intenzitu provozu pomocí infrakamery a poskytuje bezplatné WiFi připojení na blízké zastávce autobusu.

Ke zvýšení bezpečnosti chodců notně přispělo i nové LED osvětlení, které nahradilo dřívější, nedostatečné jak pro chodce, tak pro blížící se řidiče. Navíc je také úspornější. 

Shrnutí
  • charakteristika a popis stavby: „Bezpečný přechod nové generace“
  • investor stavebního díla a předkladatel do soutěže CVB: Městská část Praha 5
  • autorský tým: Městská část Praha 5
  •  generální dodavatel: ENNIT, s.r.o.
  • kolaudace / uvedení do provozu: 2027

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.

Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Renata Zajíčková

Renata Zajíčková

Praha 5, starostka

Modul: Projekty