Na kole v každém věku

Problém

Samota, sociální izolace, mezigenerační bariéry. Je celkem jedno, který úhel pohledu si člověk vybere, faktem zůstává, že dnešní uspěchaná společnost přináší všechny tyto jevy. Osamocení je už dokonce oficiálně bráno za civilizační chorobu. Dopady na kvalitu života přitom i Harvard Business Review popisuje jednoznačně: Samota a slabé sociální vazby zkracují délku života podobně významně jako 15 cigaret denně a dokonce ještě více než obezita.

Řešení

Někdy stačí jen málo: elektrická trojkolka, dobrovolníci a chuť věnovat svůj čas lidem, kteří už se sami na kole neprojedou. Dobrovolnický projekt, který má kořeny v dánské metropoli a dnes funguje v 50 zemích světa.

Takhle vznikl v roce 2012 projekt Cycling without age: v Kodani, kde jezdí na kole do práce či do školy 6 lidí z 10, a to každý den, začal tehdy Ole Kassow brát na projížďky seniory, aby jim vrátil pocit větru ve vlasech.

Vzniklo z toho emotivní a silné hnutí; co začalo v jednom městě s jednou starší cyklorikšou nabralo během let sílu po celém světě. Dnes jezdí pod hlavičkou Cycling without age přes 3000 elektrických trojkolek v 50 zemích světa.

Mladoboleslavská nezisková organizace Kolem na kole z.s. s podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO letos přivedla na mapu projektu Českou republiku a dala mu také české jméno: Na kole v každém věku.

„Přesně o tom to celé je: kolo, ten vynález starý už dvě století, dává lidem svobodu a pocit radosti v každém věku. Vzpomenete si ostatně, jaké to bylo, když jste se poprvé na kole rozjeli vy? Díky elegantní elektrické trojkolce můžeme tuhle euforii rozdávat lidem v každém věku. Kolo propojuje generace, dodává městům kvalitu života a proměňuje k dobrému veřejný prostor. Kolo je dobrý způsob, jak se pohybovat po městě,“ říká zakladatel mladoboleslavského spolku Kolem na kole Roman Meliška, jehož nápad přivézt projekt z Kodaně do města automobilů nadchl Nadační fond ŠKODA AUTO.Zpět na všechny aktivity

Ambasador projektu:
Modul: Projekty