Pěšky do školy

Nebojme se s dětmi častěji chodit pěšky a ukázat jim, že to je normální, zdravé a zábavné. Pěšky do školy se koná každoročně v rámci Evropského týdne mobility. K účasti zveme všechny školy i rodiče. Ráno dělá den, pojďte si ho s námi užít.

Problém

Počet dětí, které každodenně cestují autem, rok od roku stoupá. Zatímco dnešní třicátníci jezdívali do školy autem jen výjimečně, dnes jezdí do školy autem průměrně čtvrtina dětí. Před školami se v ranním shonu lze setkat s nejrůznějšími řidičskými nešvary od parkování na přechodu přes couvání do protisměru až po projíždění stezkami pro pěší a cyklisty. Spěchající auta se přetlačují a děti z nich vyskakují přímo do vozovky. Obzvláště malé děti, které jsou nejzranitelnější, nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět. Ranní provoz před školou považuje za nebezpečný 44 % dětí.
Každé auto před vstupem do školy zvyšuje nejen dopravní zátěž, ale také znečištění ovzduší. Děti jsou málo venku, chybí jim nestrukturovaný volný čas, mají nedostatek pohybu, každé čtvrté dítě ve školním věku trpí nadváhou, každé sedmé dokonce obezitou.

Řešení

Každodenní pěší cesta do školy nabízí možnost pravidelného, přirozeného a zdravého pohybu. Chůze je bezpečná, zdravá a společenská.

Cílem motivační a osvětové akce Pěšky do školy je nabídnout dětem i rodičům příjemný zážitek ze společné cesty i proměněného prostoru před školou bez aut a zvýšit tak počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Zapojené školy, nebo i jednotlivé třídy v období mezi 21. 9. a 26. 10. 2020 v rámci Evropského týdne mobility vyhlásí pěší dny (případně týden, nebo i celý měsíc), kdy vyzvou děti, aby přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu nebo na kole. Kampaň pěšky do školy je vhodnou náplní environmentální výchovy, může se stát součástí plánu primární prevence školy v oblasti dopravní výchovy.
Zapojit se mohou také rodiče. Školy i rodiče mohou soutěžit o zajímavé ceny.

Výsledky

V roce 2019 se zapojilo 50 škol z 21 obcí. Pěšky se v těchto školách vypravilo o 12 % více dětí než obyčejně, počet aut se snížil o více než 1/2.

Foto: Pěšky městemZpět na všechny aktivity

Ambasador projektu:
Modul: Projekty